www.startuphukuku.com

tarihinde yayınlandıstartup içinde yayınlandı

APTAL STARTUP AVUKAT

AKILLI STARTUP HUKUK DANIŞMANI TUTAR !

Bu deyişi çok severim ve sürekli kullanırım biraz farklı ben startup eko sistemine çevirdim. Startup için en önemli konularda biri para kazanmak gibi görülür , Hizmet yada ürününüz belli bir problemi çözüyor ve benzersiz bir değer önerisi sunuyor ise öyle yada böyle doğru iş modeli ile para kazanacaksınız !

Peki para kazanmaya başladığınızda karşınıza çıkabilecek hukuki sorunlar için en başında önlem almayı düşünenlerden misiniz ? Yada bir para kazanalım da gerekli hukuki önlemleri ondan sonra alırız diyenlerden misiniz ?

Akıllı ve Aptal startup arasında ki fark burada ortaya çıkıyor. Akıllı startup işin başında hukuki danışmanlık alarak ileride oluşabilecek durumlara karşı önlem alarak ölçeklenme ve para kazanıldığında oluşabilecek hukuki sorunları önceden görüp bütün bu sorunlara karşı önlem aldı. Aptal startup ise ilk önce para kazanalım da ondan sonra hallederiz diyerek yoluna devam etti. Aptal startup kendine açılan davalara yüklü avukatlık ücretleri ödeyerek endişe ve korku içinde Avukatının başarısına ve bilgisine kendini teslim etti. Sonuç mu çok büyük bedel ödedi. Akıllı startup daha yolun başında www.startuphukuku.com dan tüm araştırmalarını yaptıktan sonra startuphukuku kurucularından Erdem Mümtaz Hacıpaşaoğlu ve ekibinden  danışmanlık alarak gelecekte yaşayabileceği sorunları ortadan kaldırıyor.

Akıllı startup’ın hukuki danışmanlık sitesi www.startuphukuku.com çok değerli bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Size hepimizin başına gelebilecek yaşanmış bir örneği paylaşıyım; Kuluçka ve ön kuluçka merkezine başvuran bir girişim takım üyelerinin tüm listesini kuluçka merkezine veriyor. Ekip lideri olarak startup’ın kurucusu belirtiliyor ama kimler şirket hissesine sahip kimler çalışan belirtilmiyor. 1 yıl sonra ekipte çalışan ve hisse sahibi olmayan üyelerden biri startup çok iyi bir yatırım aldığını görünce harekete geçiyor ve bu iş fikrinde ve startup ta benimde hissem var diyerek dava açıyor.Dava da kanıt olarakta kuluçka merkezi ile imzalanan sözleşmede ki döküman ve kuluçka merkezi tanık olarak gösteriliyor. Dava sonucunda çalışan olan ekip üyesine maaş ödendiğine dahil belge olmaması yanında ssk vs bulunmadığında davayı kazanıyor ve şirketten 3 milyon değerleme üzerinden %15 hisse ye karşılık gelen meblağı alarak ortaklığını sonlandırıyor. Böyle bir duruma düşmemek için hukuki danışmanlık almak ve www.startuphukuku.com takip etmek şart arkadaş Akıllı startup olmamız dileği ile görüşmek üzere ….

 

ERTÜRK TEZCAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir