Stres Çarkının Mucidi Beş Parasız, Peki Neden ?

tarihinde yayınlandıTechnology içinde yayınlandı

Hepimizin sohbetlerinde, haberlerde ve sokaktaki, okuldaki ,ofisteki insanların dilinde, elinde stres aldığına inanılan stres çarkları var. Türk olunca konuşulan konuda ne para götürdüler kardeşim adamın teki çıkarmış bunu herkes satın alıyor parayı götürdüler diye muhabbetler dönüyor. Ben de internette bir araştırma yaptım ve stres çarkının mucidi ile yapılmış bir haber buldum ve şaşkınlık içinde bunu mutlaka paylaşmam lazım diyerek paylaşıyorum.

İngiltere’ de yayınlanan Guardian gazetesi, stres çarkının mucidini bulmuş. Şoke eden bir habere imza attılar. Habere göre ABD’ nin Florida eyaletinde yaşayan Catherine Hettinger, 7 yaşındaki kızını eğlendirmek için yaklaşık 20 yıl önce bu ürünü tasarladı ve hayata geçirdi. Ürünü ile hemen patent başvurusunda bulundu ve patenti onaylandı. 8 yıl boyunca patenti elinde tuttu ve yıllık harçlarını yatırdı. 2005 yılında ümitsizlik ve maddi sıkışıklıklardan dolayı patentin yıllık harcı olan 400 usd’ yi ödeyemedi ve patent koruması boşa düştü. 62 yaşındaki Catherine Hettinger mütevazi bir apartman dairesinde internet ve telefon  faturasını ödemekte zorlanan bir yaşam sürerken, ABD’ da bir anda trend olan stres çarkı ile ilgili haberleri görünce şaşkınlıktan elleri ayakları titreyerek göz yaş içinde kalmasına engel olamamış. “Bir anda sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim, kendime geldiğimde ilaçlarımı aldıktan sonra bir yakınımı aramak istediğimde telefonumun borcundan dolayı kesilmiş olduğunu gördüğümde göz yaşlarıma hakim olamayıp hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladım” diye aktarıyor haberde. Ardından şöyle devam ediyor. Mucit ve girişimci olmak çok zor bir şey. ABD’ de sadece %3 başarılı olabiliyor ve para kazanabiliyor. Patentimi elimde tutabilseydim şimdi milyonlarca dolarlık bir servete sahip olacağımı bilmek üzücü ama tek avuntum tasarladığım ve yarattığım ürünü insanların anlaması ve gerçekten işlerine yaraması.

Tasarımın hikayesini ise şöyle aktarıyor Catherine. 90’lı yıllarda kas rahatsızlığı ve doğuştan gelen bağışıklıkla ilgili bir hastalığa yakalanan kızım Sara’nın oyuncaklarla oynayamaması ve kas rahatsızlığının artması üzerine gazeteler ve bantlarla tasarım yapıp onun kavramasını ve oynamasını sağladım. Daha sonra tasarımımı geliştirerek mekanik olmayan son haline getirdim. Kızımla beraber dizayn ettim ve birlikte çevirebildiğimiz ve oynayabildiğimiz son haline verdim . Florida el sanatları fuarlarında sergileyip satmaya çalıştım. MVP aşamasında bir kaç bin kişi ile test bile yaptıktan sonra girişimi mi yatırımcı bulmak ve seri üretime geçmek için Hasbro ile bağlantıya geçtim ve testler sonucunda pazarı olmadığını söyleyerek geri çevirdiler. Birkaç büyük firmadan daha kapı yüzüme kapanınca inancım ve maddi gücüm tükendiğinden projeyi rafa kaldırmayı tercih ettim.

Haber burada bitiyor. Biraz daha araştırma yaptığımda stres çarkını piyasaya süren kişinin Michael ELBİN olduğunu ve onun hikayesinin de çok ilginç olduğunu fark ettim. Michael Elbin, babaannesinin çatı katında depo temizlemesi yaparken kutuların içinde yıllar önce satın alınmış stres çarkına rastlıyor ve oynamaya başlıyor. Elinden düşüremediğini fark ediyor. Ürünün piyasada satılmadığını anlayınca çok şaşırıyor ve bu ürünün çok satacağına inanarak 50.000 usd lik bütçe ile seri üretim yaparak internetten ürünü satmaya başlıyor. Ama satışlar ilk altı ay çok kötü gidiyor. Günde 2-3 adet satılıyor olması moralini çok bozuyor ama pes etmiyor ve devam ediyor. Bir pazarlama stratejisi ile Abd ki tüm psikologlara üçer adet ürün göndermeye karar veriyor. 3000 adet ürün ve posta ücretlerini ödedikten sonra büyük bir hayal kırıklığı ile geçen 1 ay sonunda bir anda ürün isteklerinde hatırı sayılır bir artış yaşıyor. Bu zamana kadar geçen sürede 150 milyon adetten fazla stres çarkı satılmış durumda olması mucidi için üzücü iken, Michael için ise muhteşem bir başarı öyküsüne dönüşmesi hikayesine nasıl bakalım?

Girişimci iseniz hayalinizden ve hedeflerinizden asla vazgeçmemeniz gerekiyor. Pes etmek veya başarısız olduğunuzu kabul etmek ve nerede hata yapıldığının araştırılması farklı bakış açıları ile yerinden pazar ve hedef kitleyi ürünün değer önerisini test etmek çok önemli olduğunun kanıtı olan bir hikaye karşımıza çıkıyor. Reklam ve pazarlama stratejisi, eğer güçlü yanınız değil ise uzman yardımı ve danışmanlık almak projenizin geleceğini değiştirebilir. Patent, muhteşem bir koruma olmakla beraber pahalı bir korumadır. Ama mutlaka korumayı devam ettirmek, bu hikayedeki gibi milyonlarca dolar olarak karşınıza çıkabilir.

Patent ile koruma altına alınmış inovatif ve teknolojik bir girişim olarak bu süreçlerin hepsini yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Bizim de hayalimiz tek bir ürün ile yüzlerce farklı tasarım ve renkle kullanma olanağı sağlayan ürünler gerçekleştirerek sektörde olmayan ve yapılamayanı yapmaktı. Yıllarca süren arge ve tasarım süreçlerinden sonra başarılı bir ürün ve teknolojik kumaş geliştirmeyi başardık. Ve sektöre hangi ürün ile çıkmamız gerektiği ile ilgili araştırma yaptığımızda en az rekabet ile karşılaşacağımız ürün grubu olan şapkalarla pazara girmeye karar verdik. Tek bir şapka ile yüzlerce farklı armayı kullanma olanağı sağlayan değişen şapka konseptini ilk önce Türkiye’de Abd ve Romanya da pazara sunmayı başardık. Bu süreç T-shirt, çanta ve diğer tekstil ürünleri ile devam edecek.

CHANGERSLA MODULER FASHİON ART

DÜNYANIN İLK DEĞİŞEBİLEN TEKSTİL ÜRÜNLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir