Şapka ve Erkek Tacizi Sonucunda Moda Akımına Dönüştü

tarihinde yayınlandıŞapkalar içinde yayınlandı

Erkek ve kadın ilişkisinin toplumların gelişmesinde ve değişmesinde önemli rol oynadığını hepimiz biliyoruz. Buna bir de modayı şekillendirdi tezini eklemeye karar verdim.

1800’lerin sonu ile 1900’lerin başlarında Avrupa ve Amerika’da kadınlar, erkekler olmadan yanlarında sokakta rahatça dolaşmak istemişler ve bu akım kısa zaman da kendini ve sınırlarını yeniden çizecek bir akıma dönüşerek tüm Avrupa ve Amerikayı içine alan kaos ortamına bırakmıştı. Devletler ise bu işe ilk önce karşı çıkmalarına rağmen başa çıkamayacaklarını anlamaları üzerine kanunlarda değişiklik yaparak kadınlara özgürlük verdiler.

Buna karşı çıkan erkek egemen toplum ile özgürlüklerine kavuşmak isteyen yeni değişen dünyada ben de varım diyen kadınlar ve kadın hakları savunucuları karşı karşıya gelerek istenmeyen şiddet ve taciz olayları sonucunda Avrupa ve Amerika’ da içinden çıkılmaz bir kaotik ortam oluşmuştu. Avrupa ve Amerika’da yolda tek başına yürüyen bir kadın bir anda toplanan kalabalıklar tarafından linç ediliyor, dövülüyor, gözleri korkutularak tek başlarına sokakta gezmeleri engelleniyordu. Toplu taşıma araçlarında ise durum daha da çirkin bir boyut kazanarak tek başına olan bir kadına her türlü cinsel taciz erkekler tarafından bir hakmışcasına yapılır iken kimse tepki göstermiyordu.

Tacizden korunma silahı olarak kadın zekası ŞAPKAYI kullanmaya başladı. İşte burada iş çok zevkli bir hal alıyor. O zamanlar şapkalar çok büyük ve gösterişli olduğundan rüzgar vs etkenlerden uçmaması için şapka iğneleri kullanılıyordu.

Kadınların yeni silahı şapka iğnesi tarihin sahnesinde böylece yerini aldı. Genelde gümüş ve bronz olarak yapılan bu iğneler hem sağlam hem de batırıldığında çok büyük bir acı yarattığından artık erkeklerin korkulu rüyası haline geldi. Sosyal medya ve iletişimin bu kadar kolay olmadığı bir zamanda,  Avrupa ve Amerika’daki kadınlar arasında bu silahın kullanılmaya başlandıkları zamanın polis ve meclis kayıtlarında hemen hemen aynı zaman diliminde görülüyor olması çok ilginç. Erkekler toplu taşıma araçlarındaki tacizlerine devam eder iken hiç beklenmedik bir silah, yani şapka ve şapka iğnesinin acı veren soğukluğu karşında büyük acılar ve kırılan egoları ile polis ve belediye meclislerinde tacizin durdurulması ve cezaya bağlanması için çalışmalar yapacaklarına, erkek aklı ile şapka ve şapka iğnesi kullanımının yasaklanması için sayısız istek ve önerge vermiştir. Bazı devletler ki bunlar arasında İngiltere ve İtalya, Abd saçma sapan bir karara imza atarak şapka iğnesini yasakladı. Hatta tacize uğrayan ve kendini şapka iğnesi ile savunan kadınlara para ve hapis cezaları vererek yıldırmaya, kadınların sokaklara çıkmasına engel olmaya çalıştılar. Karşı direniş ve iğne kullanıldığında bu o kadar büyük bir acı yaratıyordu ki erkek tacizleri bu korku ve acı karşısında geri adım atmak zorunda kaldılar.

Şapka ve şapka iğnesi ERKEKLERİ yenmeyi başardı ve iyi bir moda aksesuarının yanında kadınların özgürlüklerini kazanmalarının bir sembolü olarak feminist dernekler tarafından logo olarak da kullanılmıştır.

Şapkanın tarihi maceralarından bir kesiti size sunmaya çalıştım.

ERTÜRK TEZCAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir