kisiye özel çanta

Kişiye özel çanta ;

 

CHANGERSLA sadece size özel bir çanta yaratmak için geliştirdiği özel Nano teknolojik kumaşları ile ister gün içinde yada istediğiniz her an tarzınıza, kıyafetinize ve en önemlisi bulunduğunuz ortama göre size özel tasarlayabileceğiniz çantaların ön lansmanı gerçekleştiriyor.

Dünyada ilk olarak Türk Arge ve İnovasyon ürünü olan kişiye özel çantalar İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, İTÜ TEKNOKENT ve İTÜ ÇEKİRDEK Arge desteği ile hayata geçirilmiştir. İstanbul Ticaret odası ile Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Çatısı altında Faaliyetlerini yürüten CHANGERSLA Trakya kalkınma Ajansı desteği ile LET’S UP programı olan YENİ İŞİM GİRİŞİM programında ilk 4 girerek hem mali destek hemde seçkin jüri üyelerinden yüksek puan alarak hem teknolojisini hemde benzersiz iş modeli ile türkiyenin yanında Dünyanın sayılı Startup projeleri arasına ismini yerleştirmiştir.

Ürünümüz 0.1 micron seviyesinde Nano teknolojik iki kumaşın negatif dirençte 100kg taşıyacak şekilde birbirlerine kitlenmesine, yapışmasına olanak tanıyan özel bir üründür. Bu kumaş teknolojisini Tekstil sektöründe MODULER FASHİON ART ın ilk temsilcisi olarak Lansmanını gerçekleştirmekteyiz.

Seçeceğiniz çantanızı ister kendi istediğiniz görsel ile ister bizim tasarladığımız binlerce farklı tasarım ile kullanma olanağı sağlıyoruz. Çantanızda ister Sevgilinizin resmini, ismini taşıyabileceğiniz gibi üyesi olduğunuz kulübün, organizasyonun ve firmanın görselleri ile kullanıp istediğiniz zaman ise kıyafetinize uygun renk seçenekleri vaz geçilmez bir aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

Tek bir çanta aldığınızda binlerce farklı kombinasyonda kullanmak istermiydiniz.

Tek bir çanta aldığınızda yüzlerce farklı renk ve baskı seçeneği ile kullanmak istermiydiniz.

Tüm bunları kendinde toplayan CHANGERSLA BAG ile sınırsız bir tasarım dünyasına girmek için tek yapmanız gereken [email protected] istediğiniz görselin mailini atmak veya whatsup hattımız 05418136071 görselinizi göndermek size gönderilen sipariş linkinden siparişe onay vermeniz.

Changersla iyizico alt yapısı ile güvenli alışveriş yapmanıza olanak tanımaktadır.

CHANGERSLA ÖMÜR BOYU BİREBİR DEĞİŞİM GARANTİSİ:

CHANGERSLA olarak ürünlerimiz sizinle bir ömür boyu birlikte olsun diye özel bir garanti modeli geliştirdik. Bu model her yıl yeni değişen görsel,tasarım(changer) 3 adet aldığınızda otomatikman yenilenen ve üründe oluşabilecek her türlü durumda birebir değişiminin yapıldığı kullanıcı üyelik sistemi ile tüm ürünlerimiz garanti kasamındadır.

Kişiye özel çanta ve şapkalarımız yanında tshirt ve swetlerimizde yakında satışa sunulacaktır.  

Gelecekte En Popüler 45 Yeni Meslek

Gelecek ile  bugünümüz bile büyük değişimlerle karşı karşıya kalmaktayız. Bu değişimler günlük hayatımızdan tutunda günlük kullandığımız dile kadar bizi derinden etkiliyor. Daha 5-10 yıl önce günlük hayatımızda olmayan bugünkü alışkanlıklar hayatımızın değiştirilemez parçaları haline gelirken meslekler ve yapılan işlerde bir anda değişmekle beraber yepyeni sektör ve hizmet alanları hayatımızı işgal etmekte değil mi ?

Sizlere 15-20 yıl önce Fotoğrafçılıkta film devri kapanacak ve film üreten firmalar iflas edecekler desem Fotoğrafçılıkta film bitmez arkadaşım her zaman bir kullanıcısı olacaktır diyenleri ben çok iyi hatırlıyorum. Durum ise onların düşündüğü gibi hiç olmadı değilmi?

Bizim geliştirdiğimiz Teknoloji ile Modüler Fashion Art ile yepyeni bir sektör ve iş modeli 5 yıl içinde tekstil başta olmak üzere bir çok sektör bu değişime ayak uydurup markasını konumlamak zorunda kalacaktır.

http://www.changersla.com

Bu değişimle beraber Sosyal Medya yönetimi ve Big data’nın hayatımıza girmesi ile beraber veri mühendisliği gibi bambaşka meslekler ve uzmanlıklar şirketlerin yeni departmanları haline geldiler.

 

Duygu tasarımcılığından ,Organ tasarımcılığı gibi çok ilginç melek dallarından bahsediliyor. Teknolojinin hızlı ilerlemesi ve bu ilerleyiş ile duyulan ihtiyaçların meslekleri de şekillendirmekte olduğu bir kesin; En büyük örneklerden biri de Apps’lerin hayatımıza girmesi ile hemen hemen her konuda app yani uygulamalar ihtiyacı karşımıza çıkması milyon hatta milyar dolarlık şirketlerin bir anda büyümesine yeni ekonominin doğusuna tanıklık ettiğimiz bu günlerde yeni mesleklerden çıkacak Milyar dolarlık yeni şirketler çıkacak ve bu şirketler yeni ekonominin vaz geçilmez değerleri olacağını söylemek çok zor değil.

Bu yazıyı 10 yıl sonra yerinden değerlendirdiğimizde yeni hangi mesleklerin hayatımıza girdiğini görmek için sabırsızlanıyorum. Bu yazıyı 10 yıl sonra yerinden okuyalım ?

Mercedes Benz 50 startup ilk 100 girenler Açıklandı

http://

BTM İSTANBUL

İstanbul Ticaret Odası Startup Ekosistemine bilgi ve birikimini aktarmak ve B2B tabanlı girişimlere üye iş yerleri ile ticari ilişki kurdurmak için Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’ni kurdu.

İTO, Eminönü’ndeki eski Ticaret Odası Binasını İstanbul projesi için tahsis ederek Ekosisteme 7000 m2 lik devasa bir tesis kazandırmış oldu. Startup ekosistemi içinde başvurular arasından seçilecek startuplar; hızlandırma Kampı, ön kuluçka ve kuluçka olarak startupların ölçeğine göre başvuru yapılabiliniyor.

Dünyada İsrail dışında bir örneği bulunmayan BTM ekosistemin en önemli sorunlarından biri olan ticarileşme ve ürün, Hhzmetlerini tanıtımı ve satışını İstanbul Ticaret Odası üyelerine yaparak hızlı büyüme sağlamayı amaçladığından çok önemli bir soruna çözüm getirdi.

BTM İstanbul, startup ekosistemine kazandırdığı tesiste spor salonlarından duş alanlarına, toplantı ve konferans alanları, ortak çalışma alanları ile

 • Etkinlikler
 • Yarışmalar
 • Seminerler
 • İş modeli geliştirme danışmanlık desteği
 • Fikri sınai mülkiyet danışmanlık desteği
 • Eşleştirme faaliyetleri
 • Danışmanlık hizmetleri
 • Hızlandırma faaliyetleri
 • Patent başvurusu hazırlama ve lisanslama desteği
 • İTO’nun 81 komitesinden ve 400.000’e yakın üyesinden oluşan erişim ağı

çok geniş bir alanda startup ekosistemine hizmet sağlıyor. İstanbul Ticaret Odası, bir STK olarak böyle kapsamlı bir operasyon ve hizmeti sunarak ülke ve İstanbul genelinde geleceğin teknoloji girişimlerine olanak sağlıyor. Geleceğe yatırımın nasıl yapılacağının en güzel örneğini teşkil etmekte, bu tip atılımların Türkiye’nin değiştiğinin en güzel örneği olarak görüyorum. Diğer değerli STK ve Odaları da ekosistemin gelişmesinde yeni aktörler olarak görmek dileği ile BTM İstanbul projesinde emeği geçen herkesi canı gönülden kutlarım …

 

ERTÜRK TEZCAN

www.startup50mbt.com Mercedes Benz startup Yarışması

Bir firma düşünün Türkiye’nin geleceğine etki edecek genç girişimcilere bir kapı açma projesini hayata geçirecek vizyon ve öngörü ile hareket edip bu vizyonu üst ve uluslararası yönetim kademelerinde kabul ettirip Türkiye’de 500.000TL tutarında 50 startup’ın hayallerini hedeflerini gerçekleştirmek için hisse talep etmeden kuruluşunun 50.yılında 50 startup destekleme kararı almalarını canı gönülden tebrik ederim.

Mercedes Benz Türk çok değerli bir paylaşımda bulunuyor ve bu paylaşımın altında yatan çok önemli bir görev olduğunu düşünüyorum tek bir sloganla PAYLAŞTIKÇA TÜRKİYE DEĞİŞİR – PAYLAŞTIKÇA DÜNYA DEĞİŞİR sloganı tam manası ile bu yarisma icin soylenecek bir slogan kazanan girisimler para odulunun yaninda cok onemli bir sorumluluk ve misyonda  yuklenecekler paylasmak zamani gelince kazanan startuplar yeni girisimcilerle bilgi tecrube ve maddi olanaklarini paylasarak ilk once ulkemizi sonra dunyayi degistirecekler. Mercedes Benz Turkiye buyuk bir misyonun baslangicinin fitilini ateslemekle kalmadi bu misyon ile kaderlere geleceklerin degismesinde de etkili olabilecek bir adimi bonkorce hayata gecirdi. Startup olmak ve teknolojik girisim gelistirmek bir cok bilinmezin oldugu bir dunyaya adim atmak anlamina geliyor.Benim icin bu bilinmezleri bilinir kilmak ise startup in gelecek ongorusunde yetenek ve zekasi ile birlikte baskalarinin bilgi birikimi ve tecrubelerini de kullanmasini bilmek kapinin  anahtari, bu anahtari kesfeden startup basarisinin en onemli adimlarini atmis olacaktir. Bunun yaninda Turkiyede faaliyet gosteren bir startup Abd veya Avrupa ulkelerinde ise girisen  startuplara gore avantajlarida ile dezavantajlari da bulunmakta en onemlisi eko sistem icinde gelecek on gorusu ile bilgi ve birikimini paylasmak icin canla basla calisan okadar cok insan var ki bu Abd ve avrupa ulkelerindeki eko sistem icinde bulunmayan duygusal bakis acisini da beraberinde getiriyor. Bu ulke ve basari odakli duygusal bakis acisi da ulkemiz eko sisteminin en buyuk firsati ve degeri oldugunu dusunuyorum. Mercedes 50startup yarismasi da bu duygusal bakis acisi ile fikir olarak ortaya cikmis marka degeri ile butunlesip cok degerli bir proje hayata gecirildi. Bu buyuk kazanim icinde global pazari hedefliyen veya direkt global pazarda hedef kitle calismasi yapan startuplar kelli felli milyon dolarlik cirolu firmalarin Turkiye icinde debelenmelerine deger ve inovasyon uretmemeleri yaninda markalarini global pazara acma ile ilgili dusunce icinde olmamalari turkiye eko sistemi icin buyuk bir deger ve firsattan baska nedir?

MERCEDES global firma olmanin arge ve inovasyon odakli uretim yaparak Turkiye icinde yerli bir firma gibi hareket etmesi gelistirdikleri Arge ve yeniliklerin Turkiye de gelistiriliyor olmasi buyuk bir gurur ve sevinc kaynagi bunun yaninda fikri olan girisimlere sektorel bilgi ve tecrubelerini aktarma konusunda muhtesem bir sevkle hareket ediyorlar.

Yarismaya geri donecek olur isek 100 yari finalist belli oldu. Hepsi birbirinden degerli cesitli sektorlerden teknoloji Arge ve inovasyon projeleri yuzlerce basvuru arasindan ilk yuz arasina girmeyi basararak esasta proje fikir onayinin yaninda girisimci zekalarinin da onayini aldilar. Ve yuzlerce farkli girisim arasindan secilerek buyuk bir basariya ulastilar. Bu projelerin hepsi yatirim yapmaya deger buluyorum. Secim yapmak ise juri uyelerinin isinin cok zor oldugunu hatta imkansiz denilecek kadar zorlayici bir surec bekliyor. Juri nin en zorlanicagi konu ise olceklenme ve golabal pazara giris ile gelecek on goruleri yaninda startuplarin ekip ve kendileri ana secim unsuru olusturacagi kanatindeyim. Mercedes Benz 50startup yarismasi Turkiyenin diger buyuk firmalarina ornek olmasi ve genc girisimcilerimiz ile eko sisteme katkilarini sunmalarini bekliyoruz. Bunu ilk olarak baslatan Mercedes Benz gonullerde ilk olmasi ve DUNYA PAYLASARAK DEGISIR mottosunu startuplara verdigi vizyon ile gelecegi degistiren adimi hep taktir edilecektir.

TESEKKURLER MERCEDES BENZ ….

 1. www.50startupmbt.com dan gelismeleri takip edebilirsiniz.

Erturk Tezcan

Stres Çarkının Mucidi Beş Parasız, Peki Neden ?

Hepimizin sohbetlerinde, haberlerde ve sokaktaki, okuldaki ,ofisteki insanların dilinde, elinde stres aldığına inanılan stres çarkları var. Türk olunca konuşulan konuda ne para götürdüler kardeşim adamın teki çıkarmış bunu herkes satın alıyor parayı götürdüler diye muhabbetler dönüyor. Ben de internette bir araştırma yaptım ve stres çarkının mucidi ile yapılmış bir haber buldum ve şaşkınlık içinde bunu mutlaka paylaşmam lazım diyerek paylaşıyorum.

İngiltere’ de yayınlanan Guardian gazetesi, stres çarkının mucidini bulmuş. Şoke eden bir habere imza attılar. Habere göre ABD’ nin Florida eyaletinde yaşayan Catherine Hettinger, 7 yaşındaki kızını eğlendirmek için yaklaşık 20 yıl önce bu ürünü tasarladı ve hayata geçirdi. Ürünü ile hemen patent başvurusunda bulundu ve patenti onaylandı. 8 yıl boyunca patenti elinde tuttu ve yıllık harçlarını yatırdı. 2005 yılında ümitsizlik ve maddi sıkışıklıklardan dolayı patentin yıllık harcı olan 400 usd’ yi ödeyemedi ve patent koruması boşa düştü. 62 yaşındaki Catherine Hettinger mütevazi bir apartman dairesinde internet ve telefon  faturasını ödemekte zorlanan bir yaşam sürerken, ABD’ da bir anda trend olan stres çarkı ile ilgili haberleri görünce şaşkınlıktan elleri ayakları titreyerek göz yaş içinde kalmasına engel olamamış. “Bir anda sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim, kendime geldiğimde ilaçlarımı aldıktan sonra bir yakınımı aramak istediğimde telefonumun borcundan dolayı kesilmiş olduğunu gördüğümde göz yaşlarıma hakim olamayıp hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladım” diye aktarıyor haberde. Ardından şöyle devam ediyor. Mucit ve girişimci olmak çok zor bir şey. ABD’ de sadece %3 başarılı olabiliyor ve para kazanabiliyor. Patentimi elimde tutabilseydim şimdi milyonlarca dolarlık bir servete sahip olacağımı bilmek üzücü ama tek avuntum tasarladığım ve yarattığım ürünü insanların anlaması ve gerçekten işlerine yaraması.

Tasarımın hikayesini ise şöyle aktarıyor Catherine. 90’lı yıllarda kas rahatsızlığı ve doğuştan gelen bağışıklıkla ilgili bir hastalığa yakalanan kızım Sara’nın oyuncaklarla oynayamaması ve kas rahatsızlığının artması üzerine gazeteler ve bantlarla tasarım yapıp onun kavramasını ve oynamasını sağladım. Daha sonra tasarımımı geliştirerek mekanik olmayan son haline getirdim. Kızımla beraber dizayn ettim ve birlikte çevirebildiğimiz ve oynayabildiğimiz son haline verdim . Florida el sanatları fuarlarında sergileyip satmaya çalıştım. MVP aşamasında bir kaç bin kişi ile test bile yaptıktan sonra girişimi mi yatırımcı bulmak ve seri üretime geçmek için Hasbro ile bağlantıya geçtim ve testler sonucunda pazarı olmadığını söyleyerek geri çevirdiler. Birkaç büyük firmadan daha kapı yüzüme kapanınca inancım ve maddi gücüm tükendiğinden projeyi rafa kaldırmayı tercih ettim.

Haber burada bitiyor. Biraz daha araştırma yaptığımda stres çarkını piyasaya süren kişinin Michael ELBİN olduğunu ve onun hikayesinin de çok ilginç olduğunu fark ettim. Michael Elbin, babaannesinin çatı katında depo temizlemesi yaparken kutuların içinde yıllar önce satın alınmış stres çarkına rastlıyor ve oynamaya başlıyor. Elinden düşüremediğini fark ediyor. Ürünün piyasada satılmadığını anlayınca çok şaşırıyor ve bu ürünün çok satacağına inanarak 50.000 usd lik bütçe ile seri üretim yaparak internetten ürünü satmaya başlıyor. Ama satışlar ilk altı ay çok kötü gidiyor. Günde 2-3 adet satılıyor olması moralini çok bozuyor ama pes etmiyor ve devam ediyor. Bir pazarlama stratejisi ile Abd ki tüm psikologlara üçer adet ürün göndermeye karar veriyor. 3000 adet ürün ve posta ücretlerini ödedikten sonra büyük bir hayal kırıklığı ile geçen 1 ay sonunda bir anda ürün isteklerinde hatırı sayılır bir artış yaşıyor. Bu zamana kadar geçen sürede 150 milyon adetten fazla stres çarkı satılmış durumda olması mucidi için üzücü iken, Michael için ise muhteşem bir başarı öyküsüne dönüşmesi hikayesine nasıl bakalım?

Girişimci iseniz hayalinizden ve hedeflerinizden asla vazgeçmemeniz gerekiyor. Pes etmek veya başarısız olduğunuzu kabul etmek ve nerede hata yapıldığının araştırılması farklı bakış açıları ile yerinden pazar ve hedef kitleyi ürünün değer önerisini test etmek çok önemli olduğunun kanıtı olan bir hikaye karşımıza çıkıyor. Reklam ve pazarlama stratejisi, eğer güçlü yanınız değil ise uzman yardımı ve danışmanlık almak projenizin geleceğini değiştirebilir. Patent, muhteşem bir koruma olmakla beraber pahalı bir korumadır. Ama mutlaka korumayı devam ettirmek, bu hikayedeki gibi milyonlarca dolar olarak karşınıza çıkabilir.

Patent ile koruma altına alınmış inovatif ve teknolojik bir girişim olarak bu süreçlerin hepsini yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Bizim de hayalimiz tek bir ürün ile yüzlerce farklı tasarım ve renkle kullanma olanağı sağlayan ürünler gerçekleştirerek sektörde olmayan ve yapılamayanı yapmaktı. Yıllarca süren arge ve tasarım süreçlerinden sonra başarılı bir ürün ve teknolojik kumaş geliştirmeyi başardık. Ve sektöre hangi ürün ile çıkmamız gerektiği ile ilgili araştırma yaptığımızda en az rekabet ile karşılaşacağımız ürün grubu olan şapkalarla pazara girmeye karar verdik. Tek bir şapka ile yüzlerce farklı armayı kullanma olanağı sağlayan değişen şapka konseptini ilk önce Türkiye’de Abd ve Romanya da pazara sunmayı başardık. Bu süreç T-shirt, çanta ve diğer tekstil ürünleri ile devam edecek.

CHANGERSLA MODULER FASHİON ART

DÜNYANIN İLK DEĞİŞEBİLEN TEKSTİL ÜRÜNLERİ

Startup Ekosistemi ve Kitlesel Fonlama

 

Startup eko sistemi ülkemizde son 5 yıldır bahsedilmeye başlanan teknolojik ürün veya hizmet geliştiren girişimcilere verilen ad olarak açıklayabiliriz. Peki startuplar ülkemiz ve bölgemiz Trakya bölgesi için neden bu kadar önem veriliyor. Girişimcilik eko sistemin yaygınlaşması ülke ve bölge ekonomisinin kalkınmasına çok büyük katkılarının yanında işsizlik sorununa çözüm olarak en hızlı ve etkili kilit çözümdür. Teknolojinin son 20 yıl içinde bundan önceki 100 yıldan çok daha hızlı ilerlediğini göz önünde bulundurduğumuzda teknolojik tabanlı, inovasyon tabanlı hizmet veya ürünler pazarda farklılık yaratmakla beraber çok hızlı büyüme potansiyeline sahiptir. Pazar’da veya sektörde domino etkisi yaratan teknolojik veya inovasyon odaklı çözümler yüksek katma değerli şirketler çıkararak ülkenin ve bölgenin kalkınmasına çok hızlı etki sağlayacaktır. Türk milletinin genlerine işlemiş İCAT ÇIKARMA sözcüğüne baş kaldırış özüne dönerek tüm tarih süreci boyunca sayısız İNOVASYONA imza atmış Türk milletinin yerinden özüne dönüş serüveni olarak adlandırmak benim daha çok hoşuma gidiyor.

Tarihimize baktığımızda devlet yönetim sistemlerinden askeri sistemlere silahlara tarih boyunca tekstil den günlük hayatta kullandığımız tüm eşyalarda Türk teknoloji ve inovasyonun etkilerini görmemek için kör olmak lazım. Almanya’da Berlin Üniversitesinde Türk İslam buluşları ve icatları kürsüsü bulunması son 50 yıl içinde dünya teknolojik gelişiminde Türklerin katkıları ile sınırsız makale ve derleme ve kitap yazılmış işin ilginci bunların ekseriyeti yabancı yazar ve kaynaklar tarafından kaleme alınır iken ülkemiz içinde ise bir elin parmağını geçmeyecek yazar bu konuda çalışma yapmıştır. Özellikle bilinçli ya da bilinçsiz olarak Türk halkının üretimden teknolojiden anlamadığı geliştirilemeyeceği gibi kaygılar yaratılmış ve bilinç altımıza Tüm dünya tarihini etkileyen buluşların sahibi olan Türklerin genleri ile oynanmıştır. Şimdi dünya tarihinde yerinden Türklerin zamanı başlıyor diyorum bazılarınız çok abarttı diyorsunuzdur. İlk olarak inovasyon yani yenilikçi düşünme biçimine bakmamız lazım teknolojik gelişimlerin temelinde inovasyon yatmaktadır çünkü, inovasyon uzak görüşlü imkansızı imkânsız olarak kabul etmeyen var olanı kabullenmeyen düşünce biçimi olarak açıklanmaktadır. Bu tanımın başına İnovasyon kelimesini çıkarıp Türk kelimesini eklediğimizde aynı cümleyi yazdığımızda bu Türk tarifine kim karşı çıkabilir. Yüzlerce kitapta ünlü edebiyatçıların kitaplarında hatta istiklal marşında bile yukarıda ki cümle ve daha fazlası yok mu? Evet dediğinizi duyar gibiyim sadece bu cümle bile Türk milletinin İnovasyon yönelik genlere ve tarihe sahip olduğunun kanıtı bu kanıt ile yol aldığımızda İNOVASYON = YENİ TEKNOLOJİ teoreminden yola çıkarak Türkiye’nin ve Türklerin dünya inovasyon ve teknoloji gelişimlerinin liderliğine oynayacağını Tarih sahnesinde İnovasyon ve teknoloji ile kendinden söz ettireceğini çok rahat bir şekilde yerinden ve defalarca söylüyorum.

Türkiye’nin İnovasyon ve teknolojik odaklı Girişimleri çıkarabilmesi ve bu girişimlerin dünya pazarıda hizmet ve ürünlerini kabul ettirmesi için en önemli gereksinimi nedir diye sorsam cevabınız ne olurdu. Bence bizim birçok şeye ihtiyacımız yok diğer ülkelerden avantajlı olarak ulaşmamız çok kolay ilk önce girişimci aklı ve ruhuna sahip bir ırka sahip olmak yapılan araştırmalar Türk milletinin buna zaten sahip olduğu yönünde bunun yanında iddialı yaratıcı Fikirler bulmamız lazım buda bizim için sorun değil çok yaratıcı ve iddialı Fikirlerimizde var. Bu iş tamam o zaman dediğinizi duyar gibiyim yeterli değil buna bir de takım çalışmasına uygun takım olarak hareket kabiliyetine sahip bireyler gerekiyor. Biz Türk milleti olarak takım çalışmasına çok uygun fedakar bir milletiz sadece takım içinde bir lider kendini kabul ettirmeli ,burada da sorun yok Türk milletinde Lider ruhlu bir millet tek sorun çok fazla lider ruhlu bir ırk olmamız dan kaynaklı takım kurgusunda birden çok lider ruhlu üye var ise çıkar ve ego çakışmaları baş gösteriyor. Teknolojik ve İnovasyon odaklı girişimlere DEVLET desteğinin verilmesi Devlet son 6 yıldır çeşitli kanal ve bakanlıklarla hibe destekler musluğunu sonuna kadar açtı. Üniversitelerin girişimci eko sistemine destek vererek girişimci ruhunu desteklemesi ve beslemesi gerekmektedir. Son 6 yıldır teknokentler ve TTO (teknoloji transfer ofisleri) ile ellerinden geldikçe destek olmaktalar. Tek eksiğimiz Girişimcilerin Fikirlerini hayata geçirmesi için gerekli KAPİTAL yani girişimlerin hayatta kalabilmeleri için en hayati ihtiyaçları PARA olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi her şey paraya bağlanıyor dediğinizi duyar gibiyim! Evet gene konuyu paraya bağladım ama bu para öğle bir para ki hem girişimciye hem girişimciye para sağlayan yatırımcıya hem bölgemize hem de ülkemize büyük katma değer sağlayacak bir para konuya girmeden önce ANGEL İNVESTMENT (melek yatırımcı) kavramını biraz açıyım. Melek yatırımcı erken dönemde girişimcilere yatırım yapan onların fikirlerine ve kendilerine en erken inanan ve belli oranda hisse pay karşılığı para veren yatırımcıya MELEK YATIRIMCI deniyor. Melekliği nereden geliyor dediğinizi duyar gibiyim melek denmesinin sebebi erken aşamada Fikre ve ekibe yatırım yapmasından kaynaklanıyor. Melek yatırımcılık kavramı Avrupa ve Amerika’da çok iyi işleyen Avrupa’nın Amerika’nın bu kadar başarılı girişimi çıkarmasının ana sebebi MELEK YATIRIMCI sisteminin tam anlamı ile işlemesinden kaynaklanmaktadır. Melek yatırımcı demek bir hayalin gerçek olmasına katkı sağlayan kişi çok havalı peki dünya WİN WİN (kazan kazan) sistemi üzerinden yürüdüğünden MELEK YATIRIMCININ kazancı nedir dediğinizi duyar gibiyim! Çok basit Fikir ve takım başarılı olduğunda Melek yatırımcı da kazancını 10 katına 30katına 100 katına hatta 1000 katına katlayarak hayallerinin ötesinde kazanç sağlayabiliyorlar. Nasıl yani 10-30-100-1000 kat mı dediniz dimi? Hesap çok basit erken aşamada bir fikre 500.000tl değerleme ile yatırım yapıyorsunuz. Yatırımınız da 25.000tl olsun %5 hisse sahibisiniz artık 3 yıl içinde yatırım yaptığınız iş fikri ve takım 15.000.000tl değerlemeye ulaştı. Sizin hisseniz 25.000tl den 150.000tl ye çıkmış olacaktır. Dünya üzerinde hiçbir yatırım size 25.000tl ye karşılık 150.000tl çıkarmaz dimi Melek yatırımcılık bu kadar karlı keyifli ve kazançlı hep yurtdışında insanlar emekli olunca Dünya turuna çıkıyor çok rahat ediyorlar diyoruz ya esasta bunun arkasında en büyük faktör Melek yatırımcılık sistemi yatıyor. FACEBOOK – GOOGLE-İNSTAGRAM vs. herkesin bildiği şirketlere yatırım yapan binlerce, yüzbinlerce insan demin yaptığımız hesaplamanın kat ve kat fazlası para kazandılar.

Türkiye’den bir facebook veya intagram çıkar mı ya diyorsunuz bu sefer de dimi? Evet çıkar Melek yatırımcılarımızın sayısı artar ve girişimcilerimizi desteklerlerse çok rahat FACEBOOK çıkaracak zekada beceride gençlerimiz ve girişimcilerimiz kesinlikle var ben sonsuz bir inançla inanıyorum. Bir başka sisteme değinmek istiyorum yazımın başlığı olan kitlesel fonlama sistemi kitlesel fonlama Türk halkının hiç yabancı olmadığı ama ismini Amerikada farklı koyduğu son yıllarda dünyayı kasıp kavuran bir sistem bizim yüzyıllardır kullandığımız tarihimizin bir parçası olan İMÇ sistemine verilen ad kitlesel fonlama olarak karşımıza çıkıyor. Kitlelerin yani toplulukların bir araya gelerek bir fikri ya da bir ürüne destek ve gelişmesini sağlamak için hep beraber maddi destek sağlamasıdır. Basitçe anlatmak gerekir ise 100.000 kişinin 100tl vererek bir fikri veya ürünü fonlamak için bir araya geldiğini düşünsenize toplanan para 10.000.000tl (on milyon Türk lirası) gibi muhteşem bir rakkam olacaktır. Bir fikir için çok büyük bir rakkam kesinlikle katılıyorum. Erken aşama bir girişimin acil ihtiyacı olan rakkam 12.000tl ile 50.000tl arasında bir rakkam olduğu anlaşılıyor. Şimdi girişimcilerimizi desteklemek ve hayallerine ortak olmak için 300.000 kişiyi bir platform da bir araya getirdiğimizi düşlenelim mi? kişi başı aylık 100tl katkı yaptıklarını hayal edelim toplanan para 30.000.000tl (otuz milyon) gibi muhteşem bir rakkam olarak karşımıza çıkıyor. Bu para ile ne kadar girişimi finanse edebiliriz ona bakalım mı? 12.500tl den 2500 tane girişimi fonlayabiliriz. 50.000tl den 600 girişimi fonlayabiliriz. Her ay bu fonlamayı tekrarlayabiliriz böylece hem Trakya bölgesinin kalkınmasına hem de girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmesine yardım edebiliriz. Kitlesel fonlama ürün veya hizmet bazlı olarak ilk olarak kullanma deneyimi keyfini yaşayabilir veya platform üzerinden hisse sahibi olarak havuz hisse sahibi olarak sisteme dahil olan tüm girişimcilere ortak olarak fonumuzu değerini 10 kat -30 kat – 100 kat hatta 1000 kat arttırabiliriz. Kazan kazan sistemi ile girişimciler kazanacak hem siz kazanacaksınız teknolojik İnovasyon odaklı iş fikirlerimiz ve projelerimiz ile ülkemiz o kadar hızlı bir kalkınma sürecine girmiş olacak ki yeni facebook vs projelerinin çıkmaması elde değil!

Kitlesel fonlama ve Melek yatırımcılık girişimcilik eko sisteminin çözüm olacağına inancım tam bizim kültürümüz deki İMÇ sistemi ile alışık olduğumuz için çok başarılı olacaktır. Kitlesel fonlamaya katılmaya ne dersiniz ?

 

 

 

Şapka

Tüm tarih boyunca bizimle birlikte olan ender aksesuarlardan olan şapka tum bu tarih boyunca çeşitli isim ve şekillerde karşımıza çıktı. İnsan şapka tarih boyunca ayrılmaz bir parça olmakla kalmayıp yaşamın ve kıyafetin belirleyicisi bazende makamın statünün ve asilliğin belirtisi olmamış mıdır.

Son 25 yıllık döneme baktığımızda ise bayan şapka modelleri ile erkek şapka modelleri arasında ki sınır tarihin hiç bir döneminde olmadığı kadar birbiri ile iç içe girmemişti. Moda kavramının keskin çizgilerden ayrılıp gündelik moda anlayışının nerede ise erkek ve kadın için birleştiği o kadar çok çizgi var ki bunlardan biri de şapka olarak karşımıza çıkıyor. Genç-olgun demeden şapka erkek-bayan demeden ortak zevkte birleşmeyi başardığımız ender aksesuarlardan şapka yıllar içinde sevdiğimiz takımın veya spor dalının armaları ile karşımıza çıkar iken bazende Hollywood yapımı yüksek cirolu filmlerin veya kahramanların logo ve armaları ile de gündelik hayatta kullanmaktan çok zevk aldığımız bir aksesuar oldu. Özellikle genç kesimin kolej ve üniversite yıllarında takmadan çıkmadığı bazende şapkasız çıkmam abi bile dedirtecek kadar içimizden olmadı mı?

Şapkanın kalıplaşmış ama yenilikçi modelleri karşısında biz CHANGERSLA ekibi olarak inovasyon odaklı bir çalışma ile şapkalara özgürlük getirmek için neden bir şapka neden hep aynı arma sorusunu kendimize sorduk. Cevap çevremizde ve hayatımızda değişen ve çok hızlı değişen bu kadar çok şey var iken şapkalar niye değişmesin dedik ! Bu sefer ki değişim tarih boyunca yaşadığı gibi şekli bir değişim olmasın ifadesi sloganı karizması anlatmak istediği şey değişsin hatta bizimle birlikte değişsin biz mutluyken mutlu biz mutsuz iken mutsuz olan karizmatik hissettiğimiz de karizmamıza kat ve kat karizma katsın. Nasıl bütün bunları bir şapka mı yapacak dediğinizi duyar gibiyim. Neden olmasın, şapkaya yapabilirmisin diye sordunuz mu ? Biz sorduk yaparım dedi . Sizinle gülmek sizinle üzülmek sizinle güzelliğinize güzellik katmak istiyorum dedi bize yada biz öyle dediğini sandık ve çalışmaya başladık. Çok çalıştık çok araştırma yaptık. 2 yıldan uzun bir süre sonunda şapkamız için ona yakışacak bir Nano teknolojik bir kumaş bulduk . Bir de bizden olması için ona istediğimiz zaman değiştirebileceğimiz bizi anlatacak ARMA ve onun değişmesini sağlayacak NANO teknolojik kardeş de bulduk çok iyi anlaştılar. Artık biz iyi olduğumuzda iyi üzgün olduğumuzda oda üzgün olabiliyordu. Artık öyle bir dönem başlamıştı ki tek bir şapka demek yüzlerce farklı ben ve şapka demekti. Yüzlerce şapkamız var ama tek bir şapka aynı zamanda bilmece gibi oldu dimi ama gerçek inanmadınız mı ? Deneyin şapkanız sizi nasıl yansıttığını daha iyi anlayacaksınız … Hem de tüm hallerinizde tüm durumlarınızda tek bir şapka yüzlerce şapka olacak ….

Masalımız yeni başlıyor….