Tasarım Teknoloji ve İnovasyon

tarihinde yayınlandıŞapkalar içinde yayınlandı

Şapka denince aklımıza ilk gelen klasikleşmiş NY ve benzeri armalar ile artık standart haline gelen görseller görmekten tek sıkılan ben miyim?

Özellikle ABD beysbol takımları ile ABD şehirlerinin kısaltmaları Türkiye’de tüm şapka kullanıcılarının belki de bilmeden hangi spor branşının takımı bile olduğundan haberi bile yok iken taktığı arma ve logolar hayatımızı işgal etmiş durumda. Dışarıdan baktığımızda ABD dışında dünyanın en çok beysbol taraftarı olan ülke TÜRKİYE görünüşü çiziyor olması çok komik, bizim kendimizi ifade ediş tarzımız ve kültürümüzü yansıtma arayışımız içerisinde ne yazık ki kaybolmuş durumda olduğumuzun en güzel örneği olarak karşımıza çıkıyor. Tasarım tüm sektörler içinde son 30 yıldır en önemli farkındalık olarak karşımıza çıkmakta iken bir markanın farklılaşmak ve rakiplerinden öne çıkmak için en büyük değer önerisi tasarım olması gerekir iken biz sadece taklit ile hareket eden ve bu taklitçiliği ülkemizdeki tasarımcı ruhunu öldürdüğünü fark edemedik. Sadece günü kurtarmak için hareket eden zihniyet ile marka ve marka bağımlılığından bir haber, sadece bugüne odaklandık ve geldiğimiz noktada elimizde kocaman bir sıfırdan başka bir şey yok!

Türkiye’de resmi rakamla 125 milyon TL şapka üretimi yapılmakla beraber bu üretim nerede ise %75 taklit tasarım ve yurt dışı marka taklidi içerisinde bulundurmaktadır. %25’lik kesim ise promosyon dediğimiz şapka pazarını oluşturmaktadır. Bu kadar büyük bir pazar da yerli bir marka ve yerli tasarım üreten bir tane bile marka olmamasını ben anlayamıyorum. Bu ülkede tasarım ile ilgili bölümleri bulunan üniversiteler yok mu? Var mı var. Sayısı mı az? Hayır sayısı da çok iyi, sorun nerede zihniyette, zihniyet basit bugünü kurtarayım arkadaş, peki yarına bakarız …..

CHANGERSLA inovasyon ve teknoloji ile tasarımı birleştirip MODÜLER FASHION ART akımını yarattı, hem de böyle günü kurtaran bir zihniyette, ben yarını kurtaracağım, Türkiye’den uluslararası bir marka ve iş modeli ile dünyaya açılacağım diyerek. Dünya ve Global pazarı hedeflemek bu kadar kolay mı arkadaş, kelli başlı yılların markaları firmaları Türkiye’de yüzlerce mağazası olan firmalar bile global pazarı hedeflemez iken sen nasıl GLOBAL pazarı hedeflemeyi diline beynine iş planına ve stratejik hedeflerine alabiliyorsun diye sormazlar mı? Sorarlar elbette. Atladığımız bir faktörü de kelli başlı yerli yüzlerce mağazası olan firmalara ben hatırlatayım. Teknoloji ve internet o kadar hayatımıza girdi ki, tek tıkla ABD-FRANSA-ALMANYA vb ülkelere ulaşabiliyoruz. Global hedeflemek özellikle bilinen yerel markalar  sermaye ve yerleşik marka gücüne sahipken  nasıl kullanmaz. Bu pazarları nasıl hedeflenmez anlamak elde değil! İşte burada bize iş planlarında sürekli yazdırdıkları misyon ve vizyon giriyor. Sadece yazdığımız ama uygulamadığımız vizyon ve misyonumuz çerçevesinde bir strateji çizmediğimiz için sorun da buradan çıkmıyor mu ?

CHANGERSLA global pazarı neden hedefliyor ve farklılıkları neler?

  • Tekstil sektöründe geliştirdiği nano teknolojik kumaşlarla teknolojik üstünlüğü
  • Changersla bir e-ticaret sitesi değil, tasarımcıların sonsuz hayal güçlerini sergileyebildikleri ve yarattıkları tasarımları CHANGERSLA ile TPE(Türk patent enstitüsü) işbirliğinde tescil edip koruma altına aldıkları uluslararası tasarım ürünler satış platformu olarak hayatına devam ediyor olması…
  • CHANGERSLA, inovasyon ve teknoloji odaklı ürünü TPE VE WİPO uluslararası patent kanunları çerçevesinde koruma altında olması …
  • Dünyada ilk defa uygulanan sistem ile tek bir ürün ile yüzlerce farklı tasarımı kullanma olanağı tanıyan sınırsız kullanım ve kişiselleşme sağlıyor olması…
  • Tüketici değil, ömür boyu sürecek bir dost olarak tanımladığı müşterilerine dünyada ilk olarak ömür boyu birebir değişim garantisi sunarak; ömür boyu bir dostluk ve ürünlerinin arkasında duran benzersiz bir üyelik sistemi sunması
  • Startup ekosistemi içerisinde bulunan paydaşlarına gelir ortaklığı modeli ile kendi projelerini CHANGERSLA ürünlerinin kitlesel fonlama modeli ile tüketicilere ulaştırıp projelerini hayata geçirecek finansman kaynağına ulaşmalarını sağlayan modeli ile ekosistemin gelişmesine yardımcı olmaktadır.
  • ARGE araştırmaları ile tekstil sektöründe 20 YIL ilerisini hedefleyerek 3d printer teknolojisi ile tekstil ve led ekran teknolojilerinin büyük bir pazarı olduğunu görerek çalışmalarını bu yönde devam ettirmektedir.

Türkiye’ de tasarım inovasyon ve teknolojiyi harmanlamayı başaran tüm firmalar bugünü değil ama geleceğini kurtaracaktır.

Siz de bizimle bu hayale inandıysanız beraber elele verip bu uzun yolda yürümeye değil koşmaya başlayabiliriz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir